RĘKAWICE BOKSERSKIE

Każdy sport, również sport walki, wymaga od osoby, która chce rozpocząć trening, odpowiedniego przygotowania. Na pierwszym miejscu powinno stać odpowiednie wyposażenie, w tym sprzęt niezbędny do uprawiania konkretnej dyscypliny. Rękawice bokserskie to podstawa w sytuacji, gdy poważnie myślimy o boksie. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić profesjonalny sparing, czy nawet podstawowe ćwiczenia, jakie przygotowuje się dla amatorów. Ich wybór to oczywiście w dużej mierze kwestia indywidualna, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych czynnikach, by nie popełnić niepotrzebnych błędów.

 

Kilka słów o historii rękawic bokserskich

Pierwowzór boksu pojawił się już w starożytności, choć dopiero w 1970 roku dyscyplina ta zyskała miano oficjalnego sportu, który opierał się na jasnych zasadach. Wówczas jednak nie wymagało się jeszcze od zawodników zakładania rękawic. W rzeczywistości rękawice bokserskie zawodnicy zaczęli zakładać pod koniec XIX wieku. Nim do tego doszło, boks uchodził za jeden z najbardziej krwawych sportów, zwłaszcza że spora część walk prowadziła do śmierci jednego z uczestników pojedynku. 

Rękawice do boksu zostały jednak wynalezione już w 1747 roku. Z początku wykorzystywało się je jedynie w trakcie treningów. Pierwszą zmianę przyniósł ustanowiony w 1867 roku system zasad walki w ringu, choć w tym samym czasie inny zbiór zasad dopuszczał ich brak. Na ujednolicenie reguł dotyczących boksu zawodnicy musieli jeszcze poczekać do końca XIX wieku.

 

O rękawicach bokserskich współcześnie

Aktualnie rękawice do boksu mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo zawodników biorących udział w sportach walki. Rękawica bokserska doskonale chroni dłonie przed dotkliwymi urazami, a jednocześnie amortyzuje siłę wyprowadzanego ciosu. Poszczególne modele różnią się od siebie, jednak ich podstawowa funkcja zawsze jest taka sama. Wnętrze każdej rękawicy wypełnia materiał, który odpowiada za amortyzację uderzeń, jednocześnie też zabezpiecza właściwie ustawioną dłoń, a przede wszystkim kciuk, przed nagłymi kontuzjami. W zawodowym boksie rękawice muszą spełniać ścisłe, z góry ustalone normy, ponieważ w przeciwnym razie zawodnik może zostać natychmiast zdyskwalifikowany.

 

Rękawice bokserskie - z czego są wykonane?

Wszystkie rękawice bokserskie można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonywane. Najsolidniejszymi, a zarazem najdroższymi modelami okazują się te wykonane z naturalnej skóry (cielęcej, bydlęcej albo koziej). To tak naprawdę inwestycja na lata, choć ze względu na cenę, zwykle sięgają po nie zawodowcy. Kolejną propozycją są rękawice wykonane ze skóry syntetycznej. Przeważnie poleca się je początkującym lub tym, którzy nie zamierzają w przyszłości uprawiać tego sportu profesjonalnie, ponieważ bardzo szybko się zużywają. Można też zdecydować się na rękawice do boksu z materiałów mieszanych. Wówczas syntetyczne wnętrze pokrywa dodatkowo skórzany wierzch. To sprawia, że modele takie są znacznie wytrzymalsze od egzemplarzy syntetycznych, choć wciąż nie dorównują tym w całości wykonanym ze skóry naturalnej.

 

Które rękawice do czego? Sprawdź ich przeznaczenie

Budowa rękawic bokserskich jest też uzależniona od tego, do czego są one przeznaczone. I tak na przykład modele o zaokrąglonej, lekko wypukłej konstrukcji wykorzystuje się do sparingów oraz treningów przy użyciu sprzętu, takiego jak worek, gruszka czy tarcza. Świetnie posłużą więc zawodnikom uprawiającym klasyczny boks, a także kickboxing. Dla osób nastawionych na intensywny trening poleca się z kolei rękawice przyrządowe nazywane też piąstkówkami. Charakteryzują się one bardzo wysoką wytrzymałością, dzięki czemu nie zużywają się zbyt szybko. Doskonale nadają się do zadawania szybkich ciosów seryjnych lub wyprowadzanych pojedynczo. 

Zupełnie inaczej z kolei będą wyglądały rękawice Muay Thai, czyli te przeznaczone do boksu tajskiego. Za sprawą ich spłaszczonego kształtu, zawodnik ma możliwość ściągnięcia głowy przeciwnika do dołu, a także przeprowadzenia walki w klinczu. Można je również z powodzeniem wykorzystać przy treningach kickboxingu. Na rynku dostępne są ponadto rękawice do MMA i grapplingu. Palce i wnętrze dłoni pozostają w nich odkryte, dzięki czemu zawodnikom łatwiej jest stosować chwyty wykorzystywane w obu tych sztukach walki.

 

Jak zakłada się rękawice do boksu?

Poszczególne rękawice do boksu różnią się też między sobą sposobem mocowania na nadgarstku. Klasycznym rozwiązaniem są modele sznurowane. Ich zakładanie wymaga czasu, a także wprawy, najlepiej zaś, jeśli zawodnikowi asystuje przy tym druga osoba. Rękawice ze sznurowaniem doskonale dopasowują się do kształtu dłoni, co sprawia, że idealnie do nich przylegają i nie zsuwają się w trakcie zadawania ciosów. Co więcej, docisk sznurowania można dowolnie regulować. 

Drugą propozycją okazują się rękawice bokserskie na rzepy. Ich główną zaletą jest łatwość zakładania (można to bez problemu zrobić samodzielnie), a także wygoda podczas użytkowania. Rękawice tego typu nie dopasują się jednak idealnie do dłoni, a obecne w nich rzepy trudniej będzie wymienić w razie zużycia.

 

Rękawice bokserskie dla każdego użytkownika

Z rękawic bokserskich mogą korzystać wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Mają one różne rozmiary, które określa ich waga podawana w uncjach. Te dla kobiet są lżejsze i mniejsze, by lepiej dopasować się do drobnych dłoni. Najczęściej spotyka się modele o wadze 6 i 8 uncji. Często wykorzystuje się je także przy treningach dziecięcych. Z kolei rękawice do boksu dla mężczyzn ważą od 10 uncji wzwyż. Jeśli zaś chodzi o kształt i budowę, modele dla różnych użytkowników niczym się nie różnią. Kobiety mogą natomiast liczyć na bardziej designerskie wzornictwo, które ma zwracać uwagę i dopasowywać się do reszty stroju.

 

Profesjonalne rękawice do boksu - rozwiązanie na lata

Wiemy, jak ważne dla osób uprawiających sztuki walki są profesjonalne rękawice bokserskie. W naszym sklepie oferujemy różne modele, które będzie Ci łatwo dopasować do własnych potrzeb. Stawiamy na wysoką jakość i wytrzymałość. Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno egzemplarze wykonane z doskonałej klasy skóry naturalnej, jak i rękawice z materiałów syntetycznych. Staramy się szukać rozwiązań, które będą zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Rękawice są dostępne w różnych rozmiarach, tak, by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

 

[profiler]
Memory usage: real: 23855104, emalloc: 23003304
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem